Vi på Menigo tror att den goda måltiden har kraften att bygga broar mellan människor och skapa hälsa och tillväxt i samhället. För att göra det möjligt behöver vi medarbetare som arbetar tillsammans, har en bredd i erfarenheter, kunskap och bakgrund och delar vår passion för mat. Nu bygger vi för framtiden - och du kan bli en del av den!
Din roll
Som Supply Planner arbetar du med att optimalt hantera varuflödet och hitta balansen mellan tillgång och efterfrågan inom ansvarsområdet frukt och grönt. I din roll som Supply Planner har du en bred kontaktyta internt såväl som externt.
Du blir en del i en arbetsgrupp om 5 personer som arbetar inom Supply Chain, som har en viktig roll i att säkerställa att rätt varor köps in i rätt tid - för att hålla god servicegrad till våra kunder, samtidigt som vi har en bra lagernivå och minimerar svinn.
Placering: Årsta, 2 gånger i veckan förväntas du utgå från kontoret i Strängnäs.
Vad gör du
- Besluta om inköpsvolym för det varuområde frukt och grönt, på daglig basis
- Bevaka/åtgärda svinn, tillgänglighet och leveranser
- Optimering av varuflödet genom uppföljning och proaktivt arbete
- Hantera lagervärden
- Arbeta med prognoser
- Daglig kontakt och dialog med Menigos interna funktioner såväl som externt som kunder, leverantörer och transportörer
- Hantera reklamationer och saknade leveranser
Vem är du
- Du har ett stort mat intresse och gedigen kompetens kring råvaror inom frukt och grönt
- Du är strukturerad och använder analys och uppföljning för att utveckla affären.
- Du är motiverad, van att arbeta självständigt och kan behålla ditt fokus även vid utmaningar.
- Du drivs av att utvecklas och är bra på att förbättra och utveckla ditt arbetssätt
Vad du har:
- Vi söker dig som har en eftergymnasial utbildning inom supply chain, logistik, ekonomi eller inköp eller motsvarande arbetslivserfarenhet inom dessa områden
- Det är en merit om du har arbetat i Relex eller annat inköpssystem
- Vi ser gärna att du känner dig bekväm med att arbeta i Excel
- Kunskap och erfarenhet inom färskvaror, frukt och grönt